regeneracja
pompowtryskiwaczy

i pomp jednostkowych UP-PLD
do samochodów osobowych i ciężarowych

Uszkodzone pompowtryski objawy

Zasilanie olejem napędowym silnika diesla - pompowtryskiwacze

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego kanału
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Zasilanie silnika odgrywa tę samą rolę, jaką w naszym organizmie pełni serce – determinuje przepływ zasilających cały "organizm" płynów i tak jak serce wymaga naszej szczególnej opieki, jeśli nie chcemy doprowadzić do poważniejszych problemów. O kłopotach z układem zasilania, silnik, w ten, lub inny sposób poinformuje nas bardzo szybko i od naszej umiejętności interpretacji tych subtelnych sygnałów, zależeć będzie zarówno stopień uszkodzenia, jak i związane z tym koszty "leczenia" awarii. Nowe pompowtryskiwacze i cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wymianę to doskonały powód, żeby zadbać o pompowtryski, zanim na doraźną pomoc będzie zbyt późno.

Pompowtryski Bosch przed regeneracją Uszkodzone pompowtryski - objawy


Wśród objawów, jakie mogą świadczyć o uszkodzonych pompowtryskiwaczach, możemy wymienić takie, jak na przykład: zwiększone dymienie z wydechu, nierówna praca silnika, spadek kultury pracy, niskie osiągi w połączeniu ze zwiększonym spalaniem oraz, w przypadkach skrajnych, nawet unieruchomienie pojazdu. Jazda z uszkodzonym pompowtryskiem nie należy do rozsądnych pomysłów. W jaki sposób zrozumieć, co chce nam powiedzieć silnik?

Uszkodzony pompowtrysk na stole pracowni regeneracji Uszkodzony pompowtryskiwacz


Charakterystyczne objawy popularnych usterek

Zwiększone dymienie z silnika, może świadczyć o kilku kwestiach. Po pierwsze w przypadku intensywnego kopcenia na czarno, może mieć to związek z niedostateczną ilością tlenu w procesie spalania, skąd, zamiast dwutlenku węgla, neutralnego, choć trującego, gazu, będzie produkował sadzę (spalanie niecałkowite węglowodorów), czyli czysty węgiel. Może być to wywołane nieodpowiednią korekcją dawki paliwa, gdzie dostarczane jest go zbyt dużo do komory spalania przy jednoczesnym braku zwiększenia ilości dostarczanego tlenu. Dochodzi wtedy do spalenia z niedoborem tlenu i nadprodukcją sadzy. Białawy dym oznacza, że do komory spalania dostał się olej silnikowy i konieczna jest regeneracja uszczelniaczy pompowtrysków. Cena takiego zestawu uszczelnień to jeden z najmniejszych kosztów, jakie poniesiemy w przypadku uszkodzenia pompowtryskiwaczy. Nierówna praca silnika może mieć kilka różnych podłoży. Po pierwsze, może chodzić o nieodpowiednie ustawienie nacisku dźwigienki, co prowadzi do zbyt małej dawki wtrysku lub zbyt niskim ciśnieniu podawania mieszanki paliwowej, wywołanej zbyt małym skokiem pompowtryskiwacza. Pamiętajmy, że nie musi to być cała uszkodzona wiązka pompowtryskiwaczy, problem może dotyczyć tylko jednego lub kilku z nich. Z drugiej strony problem może leżeć nie w samym pompowtryskiwaczu tylko w napędzającym pompowtryskiwacze wałku rozrządu – wyrobione krzywki na pierścieniach zainstalowanych na wałku, nie przekazują pełnej energii swojej pracy na pompowtryski. Może być to również przyczyną niskiej kultury pracy silnika, czyli generowania zbyt dużej ilości hałasu. Niemniej spadek kultury pracy, może mieć również związek ze spalaniem detonacyjnym zbyt dużej dawki paliwa.

Objawy

Przyczyny

Skutki

Biały dym spalin w niewielkiej ilości

Możliwe uszkodzenie układu chłodniczego

Szybsze wyeksploatowanie filtrów, przy długotrwałym braku reakcji uszkodzenie silnika

Biały dym spalin w bardzo dużej ilości

Uszkodzenie turbosprężarki w postaci rozszczelnienia uszczelnienia dynamicznego

Rozbieganie silnika, rozerwanie turbiny, zatarcie silnika, zniszczenie skrzyni biegów.

Niebieski dym spalin przy wchodzeniu na wysokie obroty

Uszkodzenie gładzi cylindra lub pierścieni tłokowych – spalanie oleju silnikowego

Zniszczenie jednostki napędowej poprzez zatarcie silnika

Niebieski dym spalin przy schodzeniu z wysokich obrotów

Uszkodzenie uszczelniaczy zaworowych

Spadek kompresji w silniku, znmiejszenie osiągów

Czarny dym spalin

1. Uszkodzenie końcówki wtryskowej pompowtryskiwacza.
2. Uszkodzenie zaworu EGR
3. Uszkodzenie części tłoczącej pompowtryskiwacza

1. Spadek osiągów przy jednoczesnym wzroście zużycia paliwa, długotrwałe korzystanie spowoduje uszkodzenie całego układu zasilania silnika PD.
2. Zbyt zanieczyszczone spaliny trafiające do ponownej recyrkulacji spalin spowodują zbieranie się nagaru, wzrostem oporów pracy i uszkodzeniem silnika.
3. Niewłaściwa korekcja dawki wtrysku paliwa, rozregulowanie układu.

Samochód nie odpala na zimno

1. Niewłaściwy moment rozpoczęcia wtrysku.
2. Możliwe uszkodzenie świec żarowych.

3. Zapchana dysza końcówki wtrysku

1. Zmiana skoku kulki, uszkodzenie cewki elektromagnetycznej zaworu, konieczna III faza regeneracji, źle napięty pasek.
2. Auto nie odpali, konieczna wymiana świec, polecane Duraterm.
3. Niewyregulowana dawka wtrysku paliwa może prowadzić do uszkodzenia cylindra i tłoka wywołanego np. spalaniem detonacyjnym, stąd też nie należy wywoływać rozruchu samochodu przed usunięciem usterki.

Samochód nie odpala na ciepło

Uszkodzone czujniki – temperatury, położenia wału napędowego lub wałka rozrządu. (w przypadku Common Rail możliwe uszkodzenie głowiczki pompy wysokiego ciśnienia Common Rail)

Niewłaściwe wysterowanie wtrysku, nierówna praca lub brak zapłonu.

Nieuzasadniony spadek osiągów, bez innych zmian

Niewłaściwy zasięg wtrysku paliwa lub kąt wierzchołkowy rozpylanej strugi. Niewłaściwa dawka oleju napędowego.

Eksploatacja niewyregulowanego silnika doprowadzić może do jego przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia

Zbyt duża dawka powrotna

Uszkodzona dysza wtryskiwacza, niedrożne kanaliki lub zablokowana iglica pompowtrysku

Nierówna praca i przeciążenie pozostałych cylindrów, może doprowadzić do uszkodzenia lub wcześniejszego zużycia eksploatacyjnego tłoków

Nadmierny hałas z silnika

Uszkodzone krzywki wałka rozrządu

Niszczenie dźwigni rolkowych, popychaczy pompowtrysków, nierówna praca silnika, zmniejszenie osiągów i przyjemności z jazdy

Spalanie detonacyjne, stukowe

Zbyt duża dawka wtryskiwanego paliwa

Powolne wypalanie tłoków

Silnik gaśnie na biegu jałowym

Zatkana dysza pompowtryskiwacza

Nierównomierne obciążenie silnika, szybsza eksploatacja, uszkodzenie układu wtryskowego.

Silnik szarpie, wyraźnie czuć drgania pracy silnika, zwłaszcza przy zmianie biegów.

Uszkodzone koło dwumasowe

Zniszczenie skrzyni biegów

Silnik szarpie, nierówne obroty, samoczynne wzrosty i spadki obrotów

Uszkodzone uszczelniacze pompowtryskiwaczy – uszkodzone oringi na pompowtryskach

Objawy charakterystyczne, rekomendowane badanie komputerowe. Zmiany ciśnienia w komorze prowadzą do uszkodzeń kawitacyjnych i spadku osiągów. W wyniku zmiejszenia się kompresji może dojść do sytuacji, że auto nie odpali wcale.

Związane z układem zasilania problemy dotykają również silnik podczas rozruchu na zimno i ciepło. Jeśli silnik nie chce odpalić, kiedy jest zimny, z dużym prawdopodobieństwem możemy podejrzewać zapchane dysze pompowtrysków albo złe napięcie paska rozrządu definiujące moment rozpoczęcia wtrysku z angielskiego zwany BIP. Z kolei, jeśli silnik nie chce odpalić na ciepło, możemy podejrzewać niewłaściwe położenie wału względem pompowtryskiwaczy. Popularne wśród objawów, a związane bezpośrednio z pracą silnika, są również wyczuwalne szarpania w pracy jednostki napędowej, które, zależnie czy występują przy niskich, czy wysokich obrotach, są wynikiem nieszczelności układu zasilania lub awarię uszkodzonego sterownika.

Regenerować czy wymieniać, oto jest pytanie

Podsumowując, czy można jeździć z uszkodzonym pompowtryskiem? Oczywiście nie. Może to doprowadzić do znacznie poważniejszych usterek, z którymi nie poradzimy sobie sami, a koszt naprawy pompowtryskiwaczy znacznie wzrośnie. Niezależnie od przyczyny i bez względu na objawy, odpowiednio do tego przygotowany serwis samochodowy, zajmujący się regeneracją układu zasilania silnika, powinien sobie poradzić z naprawą i przywróceniem wartości osiągów do poziomu fabrycznego. Warto zaznaczyć, że pompowtryski można regenerować w pełni, z wyłączeniem piezoelektrycznych pompowtryskiwaczy najnowszej generacji. Pompowtryski, kiedy do wymiany? Oby nigdy, ponieważ, jeśli zadbamy o nie odpowiednio i zapewnimy im okresowe czyszczenie, na pewno przeżyją resztę samochodu.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów!

telefon: 601 856-277

ul. KEN 20
37-450 Stalowa Wola
województwo podkarpackie

pompowtryski

Roczna gwarancja
bez limitu kilometrów